Rośliny cebulowe dzielą się na dwa rodzaje pod względem czasu sadzenia cebulek:
x cebulki kwiatowe do sadzenia wiosną, które kwitną latem;
x cebulki kwiatowe do sadzenia jesienią, które będą kwitnąć w czasie wiosny.
Cebulki kwiatowe sadzone wiosną wymagają innego traktowania niż te, które sadzimy jesienią. Nie mogą one przezimować w gruncie, ponieważ uniemożliwiłoby im to rozkwitnięcie w okresie wegetacyjnym. Dlatego też cebulki tych kwiatów należy wykopać przed nadejściem zimy i przechowywać w pomieszczeniu, które zabezpieczy cebule przed mrozem.
Dlaczego niektóre cebulki kwiatowe sadzimy wiosną?
Cebulki kwiatowe sadzone wiosną i te sadzone jesienią mają inny rodowód i dlatego sadzi się je w różnym czasie. Kwiaty, które sadzimy wiosną to między innymi mieczyki, frezje i dalie. Są one podatne na przymrozki, a wyglądem przypominają rośliny egzotyczne. To nie przypadek. Rośliny te pochodzą z obszarów tropikalnych: Ameryki Środkowej oraz Afryki. Dlatego też wymagają specjalnego traktowania i ciepłych warunków do rozwoju.
Cebulki kwiatowe sadzone wiosną – sadzenie
Przygotowanie ziemi
Przed posadzeniem cebul, dokładnie odchwaszczamy i spulchniamy ziemię, w której chcemy umieścić cebule. Wzbogacamy ja także dużą ilością nawozu.
Głębokość sadzenia
Głębokość zależy od rodzaju cebuli. Przy sadzeniu można przyjąć zasadę, że głębokość zasadzenia powinna być równa 2-3 wysokościom cebuli.
Termin sadzenia
Termin też zależy od gatunku, jednak zazwyczaj mieści się w okresie od końca kwietnia do końca maja. Niektóre odmiany wymagają sadzenia już w marcu – w takim przypadku doniczki z cebulami przechowuje się do momentu ustania mrozów w jasnym przydomowym pomieszczeniu.
Cebulki kwiatowe sadzone wiosną – gdzie sadzić?
Przy roślinach, które nie zimują w gruncie mamy większe pole do manewru przy wyborze miejsca sadzenia niż przy roślinach sadzonych jesienią. Dobrym środowiskiem będzie dla nich zarówno ogrodowa rabatka, jak i doniczki i pojemniki ustawione w ogrodzie lub zawieszone na balkonie. Jeśli zdecydujemy się zasadzić cebulki w ogrodzie, powinniśmy wybrać miejsce ciepłe i dobrze nasłonecznione. Jeśli natomiast cebule mają zostać zasadzone w pojemniku, należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie.
Cebulki kwiatowe sadzone wiosną – najbardziej popularne przykłady
Begonia bulwiasta – roślina o wielu odmianach, z których niektóre posiadają kwiaty pełne, inne półpełne, a jeszcze inne pojedyncze. Należy do tych roślin, które sadzi się w marcu, jednak na zewnątrz powinno się ją wystawiać dopiero w połowie maja, żeby zminimalizować ryzyko przymarznięcia. Z zasady nie jest to kwiat przeznaczony do hodowania w gruncie. Sadzi się go raczej w doniczkach i pojemnikach.
Dalia – znana jest również pod nazwą georginia. Występuje w wielu odmianach, które różnią się między sobą wysokością pędu, budową kwiatostanów i barwą kwiatów. Sadzi się ją w pojemnikach mniej więcej na przełomie marca i kwietnia, a na zewnątrz wystawia się po 15 maja. Można także przesadzić dalię do gruntu.
Frezja – jak inne rośliny mające cebulki kwiatowe sadzone wiosną, charakteryzuje się pięknymi kwiatami. Są to dekoracyjne dzwonki zebrane w wygięte na bok kwiatostany o pięknym zapachu. Występują w barwach purpurowej, pomarańczowej, żółtej, białej, różowej i fioletowej. Cebulki sadzi się bezpośrednio do gruntu w okolicach połowy kwietnia.

Kanna – inaczej nazywana paciorecznikiem. Występuje w bardzo wielu odmianach o różnej wysokości, kolorze kwiatów i barwie liści. Nie nadaje się do bezpośredniego sadzenia do gruntu, ponieważ nie zdążyłaby zakwitnąć do jesieni. Dlatego sadzi się ją w pojemnikach na przełomie marca i kwietnia, a na zewnątrz wystawia dopiero po 15 maja.
Mieczyk – również posiada cebulki kwiatowe sadzone wiosną. Odznacza się dużymi kwiatami, które występują w groniastych kwiatostanach o różnej barwie. Mieczyki można spotkać w wielu różnych odmianach. Sadzi się je bezpośrednio do gruntu, od połowy kwietnia do połowy czerwca. Dokładny czas sadzenia jest inny dla każdej odmiany.
Tygrysówka – jest bardzo oryginalną rośliną. Jej kwiaty mają niespotykany kształt: składają się z trzech zewnętrznych listków okwiatu, które są większe od pozostałych i lekko wyginają się w dół, oraz mniejszych wewnętrznych, które są wyprostowane. Tygrysówkę sadzi się do gruntu w okolicach połowy kwietnia.

Inne cebulki kwiatowe sadzone wiosną:
agapant;
błonczatka;
eukomis
galtonia;
iksja;
inkarwilla;
ismena;
jaskier;
krokosmia;
lilia;
śniadek wiechowaty;
tuberoza;
zawilec;
zefirant wielkokwiatowy.

Gdzie kupić cebulki kwiatowe sadzone wiosną?
Najwygodniejszą opcją będą cebulki kwiatowe do sadzenia wiosną z Allegro lub innych sklepów internetowych. Zaoszczędzimy w ten sposób czas i pieniądze. Jeśli jednak ktoś nie jest przekonany do zakupów przez Internet, może udać się do każdego sklepu ogrodniczego albo nawet kwiaciarni. Oferta kwiatów cebulowych do sadzenia wiosną będzie tam na pewno bardzo szeroka.
[…] Wiosna to czas, kiedy wszystko wokół budzi się do życia. Coraz wyższe temperatury sprawiają, że także przyroda nie pozostaje obojętna na zmianę pory roku. Dookoła nas, wszystko staje się zielone i pełne życia po długiej i w tym roku – dość ciężkiej zimie. Nic, więc dziwnego, że wiosna to także czas intensywnych prac w ogrodzie. Pierwszą rzeczą, którą zazwyczaj robimy, są wiosenne porządki. Przywracają one w naszym grodze ład i harmonię, nadając mu atrakcyjnego wyglądu. Ale wiosna to także czas upraw ogrodowych. Dotyczy to zarówno siewu warzyw, jak i sadzenia kwiatów, drzewek oraz innych roślin. Dziś zajmiemy się sadzeniem roślin cebulowych. […]
[…] przędziorki. Szkodniki te dają o sobie znać, niszcząc zarówno rośliny doniczkowe (głównie kwiaty cebulowe), jak i drzewa owocowe lub rośliny w gruncie. Gdzie żeruje przędziorek i jak się go pozbyć? […]
[…] ryzyko, że będą one przenosiły choroby na inne, zdrowe kwiaty. Jeśli chodzi o przechowywanie, cebulki tulipanów składować należy w suchym i chłodnym miejscu, np. w piwnicy. Istotne jest, by pomieszczenie, w […]
Ważne jest też żeby kupować w renomowanych szkółkach leśnych wtedy nasze rośliny będą zdrowsze np. zgarden