Porady dla rodziców Jak kąpać niemowlaka. Kąpiel niemowlaka to codzienny rytuał pielęgnacyjny, a jednocześnie komunikat dla pierworodnego, że zbliża się czas snu. Bardzo ważne jest zatem, aby kąpać dziecko w miarę możliwości o tej samej porze – dzięki temu szybciej przyzwyczai się do harmonogramu i nie będzie marudziło w trakcie zasypiania.
Jak kąpać niemowlaka i w czym?
Niemowlaka możemy kąpać w wannie, specjalnej wanience bądźmy umywalce. Jako że większość rodziców wybiera jednak plastikową wanienkę, przedstawimy tę właśnie metodę kąpieli.
Umieszczając noworodka w wanience, mamy dostęp do wszystkich części ciała i możemy je dokładnie umyć. To także bardzo istotne w przypadku, gdy któraś partia ciała nie powinna być moczona (według zaleceń lekarza).
Dobór odpowiedniej wanienki:
– nie warto kupować wanienki w najmniejszym rozmiarze. Dziecko szybo rośnie i już po kilku miesiącach przestanie się mieścić w wanience.
– po co przepłacać? Producenci prześcigają się w pomysłach i tworzą coraz to wymyślniejsze modele wanienek. Zastanówmy się jednak, czy dziecko doceni wanienkę z domalowanym na spodzie rysunkiem? Za takie atrakcje musimy dopłacić kilkadziesiąt złotych. A wbudowany termometr? Cóż, na pierwszy rzut oka może wydać się przydatny, niemniej już po tygodniu praktyki nie będziemy z niego korzystać.
– a może stojak do wanienki? Wprawdzie wanienka może stać bezpośrednio na podłodze, ale większość rodziców decyduje się na zakup specjalnego stojaka, który możemy rozłożyć bezpośrednio na powierzchni wanny. To wygodne rozwiązanie, które umożliwia swobodne dojście do niemowlaka, bez konieczności schylania się i gimnastykowania. Osoba kąpiąca ma optymalną pozycję i wysokość do trzymania dziecka, a sama wanienka stoi stabilnie.
Wanienka nie musi stać koniecznie w łazience. Możemy myć dziecko w jakimkolwiek pomieszczeniu, w którym temperatura oscyluje w granicach 22-25 stopni (wszystkie okna oczywiście zamykamy).
Jeżeli chcemy zaoszczędzić, nie kupujmy stojaka, tylko stawiajmy dziecko na podłodze. Obok wanienki umieśćmy przewijak. Najpierw rozbieramy dziecko na przewijaku, a potem przenosimy do wanienki, kąpiemy i z powrotem umieszczamy na przewijaku, kończąc czynności pielęgnacyjne takie jak suszenie, czesanie, przemywanie twarzy etc.
– zdecydowanie odradzamy zakup takich akcesoriów jak profilowana gąbka czy leżaczek. Gąbka to istne siedlisko bakterii, zaś leżaczek to zbędne udogodnienie, którego dziecko i tak nie doceni.
Pamiętajmy, że większość akcesoriów pielęgnacyjnych dostępnych w sklepach z artykułami dziecięcymi jest tworzona dla rodziców, nie dla dzieci!
Czym myć niemowlę?
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, dlatego w czasie kąpieli nie szorujemy jej, a jedynie odświeżamy. Do mycia wystarczy zatem sama ręka bądź mięciutka sterylna gaza. Co ważne możemy ją wyprać i wygotować po kąpieli, żeby starczyła na dłużej.
A kosmetyki? Tu znowu obowiązuje zasada – im mniej, tym lepiej. Na półce w łazience powinny znaleźć się mydełko dedykowane dzieciom lub emolient.
Po kąpieli niemowlaka należy jak najszybciej otulić i wytrzeć. Czynimy to przy pomocy zwykłego kąpielowego ręcznika, który został wcześniej wyprany w proszku dla niemowląt. Niektóre mamy wykorzystują także ręczniki z kapturkiem dedykowane niemowlakom i małym dzieciom.
Zaraz po kąpieli nie przenosimy dziecka do innego pomieszczenia, tylko umieszczamy na przewijaku.

Zestaw kąpielowy dla niemowlaka:
wanienka (stojak nieobowiązkowy)
ręcznik do kąpieli – 2 szt.
mydełko dla dzieci lub emolient
przewijak
opcjonalnie gaza do mycia.
Kąpiel niemowlaka jest swoistym rytuałem, więc nie powinniśmy się spieszyć. Mycie i czynności pielęgnacyjne polegają głównie na dotyku i są bodaj najważniejszą metodą porozumiewania się rodziców z dzieckiem. Dotyk sprawia, że nawiązujemy z dzieckiem specjalną więź – to szczególnie istotne w przypadku niemowlaków, z którymi komunikacja dopiero zaczyna się rozwijać.
Jak kąpać niemowlaka |kilka wskazówek
Przed włożeniem dziecka do wody pokażmy mu, że czeka je coś miłego. Główkę opieramy w zgięciu łokcia. Cały tułów, aż do pupy, opieramy na naszym przedramieniu. Jedną ręką chwytamy malucha za biodra, nóżkę bądź rączki, a druga ręką obmywamy dziecko.
Drugi sposób:
Palcami tej samej dłoni, na której leży dziecko, trzymamy od spodu łokieć drugiej rączki. Nie zmieniając uchwytu, możemy z łatwością obrócić dziecko na plecy lub brzuch. Drugą rękę mamy wolną i możemy umyć dziecko. Jeżeli chcemy zamienić ręce, sadzamy malucha tyłem do nas, a następnie przesuwamy go na drugi bok. Pochylamy go przy tym nieco do przodu, aby główka nie opadała do tyłu i na boki.
Jeżeli kontakt z wodą nie jest dla dziecka stresujący, możemy oprzeć jego główkę na nadgarstku i przedramieniu, a dłonią podtrzymywać ramię. Nigdy nie ściskamy za szyję. Maluch ma pełną swobodę ruchów. jak kąpać niemowlaka, jak kąpać niemowlaka, jak kąpać niemowlaka