Ponieważ mieszkania w Polsce są drogie, a zarobki małe, dlatego większość osób stać jedynie ma małe, za to przytulne lokum. Jednak urządzanie meblowanie małego mieszkania to dla większości z nas naprawdę problem nie lada. Trzeba posiadać sporą dozę kreatywności, by sobie z tym wyzwaniem poradzić. Konieczne przeczytaj i sprawdź, jak umeblować małe mieszkanie. Jeszcze dziś wypróbuj zastosowanie naszych porad i trików w praktyce.
Małe mieszkanie oznacza niewielki metraż i większą lub mniejszą ciasnotę
Aby dobrze umeblować małe mieszkanie, trzeba więc opracować pewne kompromisy, ponieważ w tym wypadku nie można mieć wszystkiego i z kawalerki apartamentu nie wyczarujemy. Nie panikujmy jednak i nie smućmy się, ponieważ nie oznacza to wcale, że wystrój naszego małego wnętrza nie ma przez to szans być zachwycający i efektowny. Co więc zrobić i jak sobie z taką aranżacją poradzić? Oto podpowiedzi fachowych architektów i stylistów wnętrz omawiające, jak urządzić i umeblować małe mieszkanie. Jeszcze dziś wypróbuj zastosowanie naszych porad i trików w praktyce. Podpowiadamy tu, jak na niewielkiej przestrzeni wyczerpująco zaaranżować atrakcyjne wnętrze i dobrze się przy tym urządzić. Ponieważ każdy metr kwadratowy jest tu w zasadzie na wagę złota, dlatego niezbędne są wyrafinowane aranżacyjne triki, umożliwiające optyczne powiększenie wnętrza i jego perspektywy, oraz maksymalne wykorzystanie deficytu przestrzeni. Dopiero wtedy można zamieszkać całkiem wygodnie i jednocześnie elegancko, modnie i stylowo.
Jak umeblować małe mieszkanie – niezbędny jest jasny design
Obecnie architekci wnętrz zalecają, aby małe wnętrza były raczej jak najbardziej jasne w swoim przekazie. Dlatego by to osiągnąć, należy stosować stonowaną paletę jasnych barw. Jeśli lubimy pastele, to mają być one wyłącznie jasne. Dlaczego? Otóż powodów ku temu jest kilka. Pamiętajmy przede wszystkim, że ogólne urządzenie małego mieszkania w kolorze bieli i/lub jasnych pasteli, w tym np. jasnych beży lub gołębich szarości sprawi, że salon, kuchnia czy sypialnia wydadzą się wtedy o wiele większe przestronniejsze. Natomiast wnętrza, w których dominuje na przykład granat, fiolet, czerwień, ciemna zieleń, lub czerń, optycznie na pewno stają się wizualnie pomniejszone.
Jasne kolory pozwalają, więc bardzo skutecznie zakamuflować faktyczny metraż pomieszczenia. Jasne mieszkania sprawiają też wrażenie ogólnie schludniejszych, subtelnych i bardziej eleganckich. Nie są też odbierane tak kontrowersyjnie, jak wnętrza ciemne i ostro zwariowanie kolorowe. Jeśli jesteśmy miłośnikami roślin w domu, pamiętajmy również, że w jasnych wnętrzach rosną one lepiej i mniej chorują, ponieważ mają tu optycznie więcej światła. W małych pomieszczeniach jasne powinny być, zatem i ściany i meble. Planując wystrój niewielkich wnętrz najlepiej też postawić tylko na jedną paletę barw. Im więcej w nim kolorowej pstrokatości, tym będzie optycznie mniejsze.
Wyraziste akcenty kolorystyczne mają się tu znaleźć wyłącznie jako małe dopełnienia całej aranżacji, wpasowane w całość. Aby mieszkania ogólnie nie przytłaczać, lepiej też pozostawić je możliwie jak najbardziej otwarte, a więc bez zbędnych drzwi wewnętrznych. Jeśli jednak się na nie zdecydujemy, to najlepiej wmontujmy drzwi szklane lub częściowo, za to mocno przeszklone.
Jak umeblować małe mieszkanie – podłoga i oświetlenie
Gdy mamy umeblować małe mieszkanie musimy również pamiętać o właściwym projekcie podłogi i oświetlenia. Ich dobór jest tak samo ważny, jak reszty wystroju i mebli. Obecnie bardzo modne są kafle, drewno i równego typu okładziny (np. korkowe). W niewielkich mieszkaniach nie należy jednak mieszać wielu różnych materiałów. Projektanci zalecają, więc wybór jednego typu materiału. Powierzchnia podłogi powinna przy tym stanowić motyw przewodni niewielkiego lokum jako całości, spinając zgrabnie cały ogólny zamysł aranżacyjny. Podobnie ważny jest również dobór odpowiedniego oświetlenia.
Oświetlenie sufitowe i ścienne najlepiej wykonać za pomocą małych płaskich kinkietów lub bardzo modnych obecnie punktowych lamp halogenowych. Szalenie atrakcyjne i odpowiednie są tu także zestawy diodowe, chowane np. we wnękach na ścianach i/lub na podwieszanym suficie. W ten sposób dodatkowo zaakcentujemy wybrane miejsca i elementy wystroju wnętrza. Oczywiście taki styl oświetlenia powiększy też dodatkowo optycznie całą przestrzeń (umiejętne operowanie światłem potęguje wrażenie przestronności). Równie ważne są też stojące lampki nocne, biurkowe, pokojowe itp. One mogą być ciemniejsze, w kolorze wybranym na dopełnienie ogólnej aranżacji wnętrza.
Jak umeblować małe mieszkanie – perspektywa odpowiednio powiększająca małe wnętrza
Aby atrakcyjnie podkreślić przestronność małych pomieszczeń można też stosować pewne zmyślne triki. Taka mała aranżacyjna iluzja może zdziałać cuda – zakamufluje słabe strony niewielkiego wnętrza, a w to miejsce podkreśli jego atuty. Najlepszy efekt powiększenia dzięki trójwymiarowości i głębi można osiągnąć przy pomocy dużych luster. Wcale nie muszą to być duże lustra ścienne, lecz całe lustrzane drzwi szaf typu „Komandor” (drzwi przesuwne) sięgające od podłogi do sufitu, a nawet całe lustrzane ściany (lub ich fragmenty) wykładane np. w łazience czy wąskim korytarzu. Takie elementy lustrzane należy ustawiać w taki sposób, aby w ich odbiciu był widoczny kluczowy element wystroju pomieszczenia.
Podobny efekt optycznego złudzenia większej przestronności zagwarantuje również dobra fototapeta panoramiczna (np. przestrzenny motyw ulicy, mostu, widok ogrodu). Fototapeta zdjęciowa w prosty sposób powiększy nam optycznie np. mały pokój, wąski przedpokój, a nawet małą kuchnię czy łazienkę. Na rynku dostępny jest obecnie duży wybór tapet – laminowanych, lateksowych, winylowych, czy nawet drukowanych bezpośrednio na hartowanym szkle. Są one bardzo nowoczesne i odporne są na wszelkie zabrudzenia oraz działanie wilgoci i wody. Odpowiednio powiększającą optycznie perspektywę uzyskamy również dzięki właściwemu usta2wieniu mebli i ozdób ściennych.
Meble optycznie wydłużą nam pomieszczenie (np. korytarz), jeśli dobierzemy je o podobnej wysokości i ustawimy rzędem koło siebie. W tym samym celu, w jednej linii dobrze jest też wtedy zawiesić na ścianach zdjęcia i/lub obrazy. Podkreśli to także ład i da wrażenie przemyślanej kompozycji wnętrza. Należy jednak uważać, ponieważ nie do wszystkich miejsc taka aranżacja pasuje i może wtedy stwarzać niemiłe wrażenie wystroju jak w wagonie pociągu.
Jak ustawiać meble i przedmioty w małych pomieszczeniach?
Należy ustawiać to wszystko na dobrze wybranych miejscach. Jeśli dysponujemy tylko małym metrażem, wtedy wybierzmy rozwiązania, jakich obecnie nie brakuje na rynku wystroju wnętrz. Najlepsze są oczywiście takie, które mogą ułatwiać przechowywanie różnych rzeczy na zmniejszonej powierzchni. Ważne jest też, by umożliwiały wydajne porządkowanie i segregowanie takich rzeczy oraz wszelkich innych sprzętów domowych, w tym mebli. Bardzo ważne w utrzymaniu takiego porządku w każdym małym mieszkaniu są oczywiście możliwie jak najbardziej pojemne, aczkolwiek nieprzytłaczające wielkością, nowoczesne szafy.
Najlepsza będzie jedna taka szafa, ale pod warunkiem, że pomieści wszystkie nasze ubrania. Dobrze, jeśli można będzie również upchnąć do niej w miarę luźno różne pakunki, kapelusze, walizki, odkurzacz, czy nawet drobny sprzęt sportowy. Pamiętajmy jednak, że mebel ten ma jednak być nie tylko praktyczny, ale też estetyczny, więc nie zagracajmy go na siłę. Najlepsza będzie do tego celu sprytna szafa wnękowa do zabudowy typu „Komandor”. Takie meble są projektowane do chowania dosłownie wszystkiego i miewają nawet szufladki na biżuterię. Aby taka szafa była ładna i nowoczesna, może być wykonana nie tylko z drewna, ale też ze szkła, lustra czy materiału typu lako bel,. Co nada jej lekkości i ekstrawagancji. Dobrze jest też w podobny sposób wykorzystać wszelkie mniejsze zakamarki (np. zabudować skosy poddaszy).
Jak umeblować małe mieszkanie – meblowanie kuchni i łazienki
Tak jak meblowanie salonu czy przedpokoju, tak samo ważny w małym mieszkaniu jest również wystrój kuchni czy łazienki. Tu także warto powalczyć o dodatkowe i wykorzystanie każdego kawałka terenu. Aby optymalnie wykorzystać całą przestrzeń, dobrze jest więc wykonać w tych miejscach zabudowę sięgającą sufitu. Takie wyposażenie jak pralka, zmywarka, czy kosz na brudne rzeczy do prania warto schować w szafkę np. pod umywalką czy blatem kuchennym. W ten sposób wykorzystamy każdą dostępną przestrzeń. Najlepiej też zdecydować się przy tym na odpowiednie systemy otwierania i wysuwania szuflad oraz zabudowy narożnikowe, np. kabin prysznicowych, bo zapewni to swobodny dostęp nawet do trudno dostępnych przestrzeni.
Bardzo praktyczne jest też rozmieszczenie pojemnych szuflad pod blatem kuchennym czy umywalką w łazience. Można tam schować kosmetyki, spinki, suszarkę i szczotki do włosów, a nawet ręczniki, materiały higieniczne i papier toaletowy. Nowoczesne projekty wnętrz często przewidują też zabudowy zagospodarowujące inne przestrzenie – np. nad kuchenką i stelażem WC, czy pod wanną. Takie zabudowy kolorystycznie powinny się wtapiać w tło ścian, podłogi i sufitu. Można tam ukryć np. szafki na leki, i środki czystości.