Jaką wybrać choinkę, by przetrwała święta?

Rate this post

Jaką wybrać choinkę? To pytanie stawia sobie każdy co roku przed świętami Bożego Narodzenia, kto kocha tradycję i aromatyczny zapach natury w domu. Co więc kupić – czy świerk, a może jodłę lub obszerną sosnę? Poniższy krótki opis najważniejszych cech tych drzewek, pod kątem ich przydatności jako choinka na święta, z pewnością pozwoli Ci dokonać wyboru. Jeśli szukasz drzewka – konieczne przeczytaj wszystko na temat, jaką wybrać choinkę. Sprawdź, jaka choinka na święta przetrwa najdłużej i będzie najładniejsza.

Jaką wybrać choinkę świąteczną?

Święta Bożego Narodzenia to taki magiczny czas, w którym przystrajamy swoje domy i mieszkania kolorowymi ozdobami, świecącymi lampkami i girlandami oraz oczywiście bogato strojonymi choinkami. Najwspanialsze jest oczywiście naturalne żywe, pięknie obwieszone bombkami i łańcuchami drzewko. Nic dziwnego, że mamy sentyment do takich właśnie kolorowych świąt, ponieważ prawdziwa, żywa choinka na święta to oznaka polskiej tradycji.

dekoracja choinki

Warto jednak wiedzieć, że zwyczaj ubierania choinki rozpowszechnił się wcale nie tak dawno, bo dopiero około 200 lat temu. Tradycja ta przywędrowała do nas z obcych stron. Najstarsze doniesienia o choince na Boże Narodzenie, pochodzą z rejonów pogranicza Niemiec i Francji, czyli z obszaru Alzacji. W starych księgach i kronikach alzackich można przeczytać, że takie iglaste drzewka stawiano w domach na okres świąt i były to jodły, sosny lub świerki. Przybierano je też podręcznymi ozdobami, którymi w tamtych czasach były rzeczy proste, jak np. małe rajskie jabłuszka, orzechy oraz różne ozdoby z papieru (wycinanki, łańcuchy i girlandy). Później zaczęto też robić specjalne piękne szklane bombki, sypane brokatem i malowane w różne kolory. Obecnie w zasadzie nic się nie zmieniło.

Jednak, jaką wybrać choinkę wybrać – świerk, jodłę, czy może sosnę?

To pytanie krąży wśród nas każdego roku na nowo. Z pozoru to nic wielkiego, jednak warto się dobrze nad tym zastanowić, bo wybór odpowiedniego drzewka może okazać się satysfakcjonujący, lub zupełnie nietrafiony. Choinki znacznie różnią się, bowiem między sobą wyglądem (gatunek), świeżością, zasadami pielęgnacji na plantacji (doniczkowe lub cięte) oraz oczywiście ceną. Porównajmy trzy najpopularniejsze sprzedawane i kupowane gatunki drzew iglastych, takie jak: świerki (pospolity i kłujący, jodły i sosny.

Jaką wybrać choinkę – świerk pospolity i kłujący

Są to dwa odrębne gatunki drzew iglastych. Najczęściej od początku omawianej tradycji, jako drzewko na choinkę był u nas wybierany oczywiście świerk pospolity (łac. Picea abies), ponieważ to typowy gatunek naszych lasów i rośnie go w Polsce bardzo wiele. Drugi w kolejce popularności jest świerk kłujący zwany też srebrnym (łac. Picea pungens), jednak jest on ładniejszy pokrojowo i kolorystycznie, a przez to znacznie droższy.

Czytaj również  Kwiaty na grób
jaką wybrać choinkę świerk pospolity
świerk pospolity

Świerk pospolity (Picea abies)

jest najbardziej popularny w Polsce jako choinka na święta, ze względu na wielowiekowe tradycje i pospolite występowanie w naszych środkowoeuropejskich lasach. Drzewko to wyróżnia wąsko-stożkowata lub stożkowata korona, giętkie i dosyć gęste gałęzie (jednak gdzie niegdzie z przewężeniami i prześwitami uwidaczniającymi pień główny, oraz z bardzo długim czubkiem, który trzeba zwykle skracać przy oprawianiu drzewka w domu), zielone do ciemno-zielonych krótkie igły (dł. 1-2 cm) oraz intensywny żywiczny zapach. Świerk ten nie postoi jednak długo w domu, ponieważ igły utrzymują się na jego gałęziach stosunkowo krótko (jedynie ok. 1-3 tygodni). W zasadzie ten gatunek świerka zaczyna powoli gubić igły już od pierwszej minuty po wniesieniu go do domu. Za to jego żywiczny zapach jest najsilniejszy!

jak wybrać choinke świerk kłujący
świerk kłujący

Świerk kłujący (Picea pungens)

jest drugi w stopniu popularności. Choinka ta ma regularną stożkowatą koronę bez prześwitów i nierówności, sztywne i dość mocne gałęzie ustawione pod kątem prostym do pnia, grube i dość długie igły (2-3 cm), które są przy tym kłujące (stąd nazwa gatunkowa) i mają barwę sinozieloną do srebrzystej. Jako choinka na święta srebrny świerk kłujący też utrzyma się przez kilka tygodni, jednak dłużej niż świerk pospolity. Trzeba tylko uważać na jego sztywne i kłujące przez to igły. Gatunek ten dużo słabiej pachnie też żywicą.

jak wybrać choinkę na święta
jodła kaukaska

Jaką wybrać choinkę – jodła kaukaska

Jodła kaukaska (łac. Abies nordmanniana) to gatunek nietypowy dla naszej strefy geograficznej, choć można ją z powodzeniem wsiedlać w naszych lasach i prowadzi się więc również jej plantacje. Jodła ta należy do tzw. ekskluzywnych choinek i jest znacznie droższa (zwykle jest to najdroższe drzewko w punkcie sprzedaży). Drzewko to ma ponadto stożkowatą, bardzo regularną koronę, sztywne i gęste gałęzie, ciemnozielone i błyszczące igły (o dł. 2-4 cm i zaokrąglone na końcach). Drzewko to może wytrzymać w mieszkaniu nawet i dwa miesiące. Igły wcale nie będą się sypać w tym czasie, lecz usychają wprost na gałęziach i tak pozostają. Niestety cóż z tego, skoro gałązki tego gatunku jodły wcale nie pachną żywicą.

Czytaj również  Obierki z ziemniaków ich zastosowanie
jaką wybrać choinkę na boże narodzenie
sosna zwyczajna, pospolita

Jaką wybrać choinkę – sosna pospolita

Sosna pospolita (łac. Pinus silvestris) to obok świerka pospolitego także nasz rodzimy gatunek drzewa iglastego. Jednak sosna nie jest często wybierana na choinkę świąteczną, ponieważ ma naturalny szeroko stożkowaty pokrój i jest bardzo obszerna na boki, ma też ażurową i rzadką koronę, sztywne gałęzie oraz bardzo długie i rzadkie igły (jasnozielone dł. 8-10 cm). Z pewnością nadaje się przez to ewentualnie tylko do dużych pomieszczeń. Jest za to najtańsza i ma też silny żywiczny zapach igieł, które na dodatek długo utrzymują się na gałęziach.

 

Choinka na święta – gdzie najlepiej kupić, jakie są ceny choinek?

Gdy już podejmiemy decyzję, jaka choinka na święta pasuje nam najbardziej i ją właśnie wybierzemy, pozostaje nam już wtedy tylko kwestia wyboru miejsca zakupu oraz ceny i konkretnej sztuki. Choinki sprzedaje się obecnie zarówno tuż przed samymi świętami Bożego Narodzenia (mali, jednorazowi sprzedawcy prywatni), jak i na długo wcześniej, czyli przez około miesiąc przed (duże hipermarkety i sklepy ogrodnicze).

Kupując żywą choinkę na święta, bez względu czy będzie to drzewko cięte czy z korzeniami w pojemniku, zawsze musimy najpierw upewnić się, czy pochodzi ona ze specjalnej, legalnej plantacji lub szkółki drzewek (także z terenów przeznaczonych przez leśników do wycinki). Sprawdzajmy, więc, czy choinki mają odpowiednią plakietkę z informacją o plantacji/szkółce, z jakiej pochodzą. Bez tej informacji mogą to być drzewka nielegalnie cięte i kradzione z lasów polskich, a to jest przestępstwem karanym prawem.

cena drzewek choinkowych

Ceny drzewek choinkowych są natomiast uzależnione od ich wielkości, gatunku i urody. Najtańsze są obszerne sosny i zwykłe pospolite świerki. Natomiast droższe są jodły, które są też za to najbardziej wytrzymałe na przetrwanie świąt w jak najlepszym stanie w domu. Jeżeli mamy zamiar wysadzić potem swoje drzewko po Świętach do ogrodu, to oczywiście wybierzemy droższą, za to niezbyt dużą choinkę w doniczce. Pamiętajmy tylko wtedy, że doniczkowe drzewko może stać w cieple domu jedynie ok. 7-10 dni. Przetrzymane dłużej zacznie puszczać pąki i po wystawieniu potem na mróz obumrze.

Czytaj również  Podkowa na szczęście

 

Choinka na święta – zasady pielęgnacji świątecznej choinki, by przetrwała święta.

Aby nasza choinka przetrwała święta w dobrym stanie nie gubiąc igieł, należy poniższe zasady:

w czasie zakupów wybierajmy choinki świeże, mające ładne zielone igły i gęste, giętkie gałązki, nie obsypujące się;

przed wstawieniem do domu, cięte choinki trzeba właściwie oprawić i osadzić w stojaku, oraz zahartować przez ok. 1 godz. w chłodnym pomieszczeniu lub na balkonie;

w domu musi być odpowiednia temperatura otoczenia, nie stawiajmy choinki przy kaloryferze, lecz w chłodniejszym pokoju (temp. nie powinna tu przekraczać 20°C);

choinki w doniczkach można trzymać w domu jedynie 7-10 dni, więc nie wstawiajmy ich zbyt szybko do domu i przy źródłach ciepła, lecz w chłodzie;

choinka cięta nie będzie też gubiła igieł, jeśli przed wstawieniem jej do stojaka, najpierw obetniemy/skrócimy koniec pnia o ok. 2-3 cm, a następnie zahartujemy drzewko, wkładając go pniem do wiaderka z ciepłą/letnią wodą. Spowoduje to, że drzewko będzie lepiej wchłaniało wodę;

drzewko cięte, jak i choinkę w doniczce należy podlewać w domu letnią wodą. Choinek doniczkowych nie podlewamy już jednak przed wystawieniem na powrót na dwór, by nie zmarzły im potem korzenie. Natomiast cięte drzewka wstawiamy do specjalnego stojaka z możliwością podlewania wodą, co przedłuży ich żywot. Warto też codziennie zraszać całe drzewko, spryskując je zimną wodą w sprayu;

do wody w stojaku lub doniczki dobrze jest też raz na tydzień dodać specjalną odżywkę dla roślin zielonych (np. Chrysal, Florovit), aby zasilić drzewko mikroelementami;

zanim zaczniemy dekorować choinkę, najpierw zadbajmy o dokładne oczyszczenie jej gałązek i nie obwieszajmy ich ponad miarę ozdobami. Używajmy też oświetlenia LED do dekoracji, zamiast standardowych światełek żarówkowych, bo te wytwarzają zbyt dużo ciepła;

jeśli w domu mamy dzieci, odpowiednio ustawmy i zabezpieczmy drzewko choinkowe, by najmłodsi nie mogli go niechcący przewrócić.

Leave a Comment