Leśne zwierzęta

4.4/5 - (14 votes)

Leśne zwierzęta tworzą szczególną grupę ekologiczną, jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce. Większość z nich podlega ochronie i tylko nieliczne to gatunki łowne. Cechują je specyficzne przystosowania do życia w takim środowisku. Interesujesz się przyrodą, a może chcesz spędzić wakacje w lesie, więc poznaj leśne zwierzęta, miedzy innymi te żyjące na terenie Polski. Dowiedz się, jak egzystują zwierzęta w lesie. Sprawdź, jakie to gatunki!

Warto przyjechać do Polski i poznać na żywo nasze leśne zwierzęta.

Polska to kraj w Europie Środkowej, słynący z pięknej i niezniszczonej jeszcze nadmierną działalnością człowieka przyrody. Szczególne bogactwo ekologiczne stanowią przede wszystkim nasze jeziora, piękne nadmorskie plaże i wydmy oraz góry i lasy, w tym słynna Puszcza Białowieska (jeden z ostatnich zachowanych pierwotnych lasów Europy, leżący na pograniczu Polski i jej wschodniego sąsiada, Białorusi). W środowiskach tych żyje mnóstwo dzikich zwierząt i roślin. Istnieje wiele parków narodowych, dzięki którym można być świadkiem życia dzikiej polskiej przyrody z bliska.

W naszych lasach jest także wiele formacji skalnych, jary i wąwozy, jeziora, rzeki i strumienie. Więc, jeśli planujesz odwiedzić Polskę w najbliższym czasie, albo jesteś stąd i chcesz poznać przyrodę naszych lasów – sprawdź listę roślin, a przede wszystkim różnych gatunków leśnych zwierząt, które możesz spotkać w tym regionie, w różnych ekosystemach i zbiorowiskach roślinnych!

Leśne zwierzęta – cechy przystosowawcze.

Zwierzęta w lesie charakteryzują się kolorem ciała , futra czy piór, upodabniającym je właśnie do otoczenia leśnego (np. płowy kolor sierści, cętkowanie, brązowo-czarne pióra, czy zielono-brązowe łuski gadów i skóra płazów). Ich sierść jest mocna i gruba, by chronić przed gałęziami mogącymi zranić ciało w czasie biegu (ucieczki lub pogoni – np. dziki, niedźwiedzie, jenoty). Kończyny są zakończone w sposób mocny i umożliwiający szybkie przemieszczanie się i skoki przez niekiedy trudne do przebycia leśne ostępy (mocne pazury, racice i kopyta).

Płazy leśne, jak np. nasza rzekotka drzewna, mają nawet specjalne przyssawkowate zakończenia długich palców łap, umożliwiające sprawne łażenie po gałązkach oraz liściach niskich drzew i krzewów. Owady leśne często mają kolor identyczny z roślinami, na których bytują (np. ćmy brudnica mniszka i brudnica nieparka, czy modliszki). Niektóre mogą zmieniać kolor zależnie od tego, na roślinę o jakim kolorze liści, łodyg i kwiatów akurat przełażą (np. kameleony).

Czytaj również  Biedronki ninja

Zwierzęta w lesie mogą też mieć przystosowujące je do tego środowiska kształty ciała lub jego części (np. patyczaki o kształtach gałęzi, jelenie i sarny o długich nogach, dzięki którym łatwiej biegają wśród pni, gałęzi krzewów i drzew). Brązowe, szare, zielone, czarne i cętkowane barwy na ciele, sierści czy piórach, chronią zwierzęta w lesie w sposób niemal idealny.

Leśne zwierzęta – najpopularniejsze gatunki w Polsce.

Naturalna dzika przyroda to coś, co zwiększa piękno i atrybuty danego kraju. Każde miejsce ma swoją przyrodę, która jest niekiedy nawet bardzo wyjątkowa dla tego miejsca (endemity). Ale wiele razy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką dziką przyrodę mamy my sami u siebie. Stworzyliśmy więc listę najpopularniejszych dzikich leśnych zwierząt, które można spotkać i zaobserwować podczas swych wycieczek po Polsce.

dzik

Dzik – dość duże dzikie świnie, które są bardzo popularne w całej Polsce i ich liczba stale u nas rośnie. Można je spotkać nie tylko w lesie, ale też na polach i łąkach, nawet blisko osiedli ludzkich. Mogą zaatakować, jeśli poczują się zagrożone. Ich masa ciała może wynieść do stu kilogramów. Kolor ich sierści jest szaro-brązowo-czarny. To popularny u nas gatunek łowny.

Jeleń europejski i sarna

– jeleń to duży ssak kopytny żyjący głównie w lesie, czasem tylko wychodzący na pola i łąki. Bardzo płochliwy. Nasze jelenie odbywają w czasie godów spektakularne rykowiska i walki o samice. Sarny są dużo mniejsze i delikatniej zbudowane i mniej płochliwe. Wielką atrakcją obu gatunków jest sezonowo wymieniane poroże samców, które u jeleni może osiągać imponujące rozmiary. Kolor sierści jest płowy. Młode dla ochrony przed drapieżnikami są dodatkowo cętkowane. Oba gatunki są u nas łowne i liczne.

Żubr – gatunek pod ochroną i zagrożony wymarciem. Niegdyś był łowny i dostępny tylko dla królów i możnowładców. Obecnie jest dość popularny, po udanym odtworzeniu gatunku wybitego niemal całkowicie w czasie II wojny światowej. Symbol Polski i Puszczy Białowieskiej, gdzie żyje dziko w lasach. Wielki, podobny do bizona amerykańskiego żubr jest symbolem polskiej dumy na całym świecie. Zwierzę to charakteryzuje się tez szorstkim futrem z dużym wybrzuszeniem karku i krótkimi mocnymi nogami. U nas żyje niemal 25% całkowitej populacji żubrów na świecie.

łoś

Łoś –

kluczowy gatunek dzikiej przyrody w Polsce, zamieszkujący szczególnie podmokłe, bagienne, rzeczne i jeziorne fragmenty lasów. Jeden z naszych największych ssaków kopytnych z rodziny jeleniowatych. Ma imponujące, łopatowate poroże i szerokie racice, przystosowujące do chodzenia po podmokłym gruncie. Gatunek niegdyś u nas łowny, obecnie pod ochroną.

Czytaj również  Bizon największe zwierzę Ameryki Północnej

Konik polski – Niemal całkowicie wymarły gatunek potomek legendarnego konia pierwotnego tarpana. Po II wojnie światowej odtworzony z ostatnich wyłapanych na północnym-wschodzie Polski koników, oddanych potem okolicznym rolnikom. Państwo odszukało i wykupiło znaczna część osobników i ich potomków i poprzez kojarzenia wsteczne odtworzyło pierwotny gatunek. Obecnie pod ochrona koniki polskie żyją w stanie dzikim w Puszczy Białowieskiej. Niestety utraciły naturalne dla dzikich zwierząt, poczucie strachu przed człowiekiem.

Wilk europejski –

prestiżowe zwierzę występujące w różnych miejscach Polski, szczególnie w górach i na całej wschodniej ścianie naszego kraju. Wilki są chronione na mocy polskiego prawa od 1998 r., choć w wyjątkowych sytuacjach, w razie zagrożeń z ich strony, zezwala się na sporadyczny odstrzał problematycznych osobników. Polska została połączona z kilkoma innymi krajami z odpowiednim środowiskiem, do wspierania populacji dzikich leśnych wilków. Szacuje się, że w Polsce obecnie mieszka ok. 800 do 1 tys. wilków (najwięcej na zalesionych wzgórzach Karpat i Bieszczad).

Niedźwiedź europejski – typowo leśny gatunek Europy. W Polsce występujący niemal wyłącznie w górach i wzdłuż wschodniej granicy. Gatunek wszystkożerny, u nas pod ścisłą ochroną. Można go spotkać głównie w polskich górach (Karpaty, Tatry, Bieszczady).

żbik

Ryś i żbik – dzikie gatunki kotów europejskich. Oba te leśne zwierzęta znajdują się pod ścisłą ochroną w Polsce. Są bowiem bardzo rzadkie, niemal na wymarciu. Żbik jest dużo mniejszy od rysia i podobny do burych kotów domowych. Rysie europejskie maja natomiast specyficzna cechę – bardzo krótki ogon.

Jenot –

dziwny i bardzo skryty ssak psowaty, który przyemigrował do nas ze Wschodu z Syberii. Zwierzę to przypomina wyglądem szopa, psa i lisa. Prowadzi głównie nocny tryb życia i ma u nas status gatunku łownego. Słynie z pięknego, długiego futra, dla którego jest też hodowane na fermach.

Borsuk – leśny agresywny wszystkożerca, prowadzący tryb życia podobny do jenota, choć u nas to gatunek rodzimy. Buduje głębokie nory, w których mieszka. Ma charakterystyczne, pionowe biało-czarne pasy na głowie i pysku.

Czytaj również  Pies do tępienia szczurów

Lis – zwierzę psowate o pięknym rudym kolorze i czarnych łapkach, z białą końcówką puchatego ogona. Jeden z naszych najpopularniejszych gatunków ssaków, pospolity i zamieszkujący różne środowiska, nawet w miastach. Gatunek u nas łowny i popularny w hodowlach futrzarskich.

Jeż europejski

– małe kolczaste ssaki owadożerne, prowadzące nocny tryb życia. Popularne, aczkolwiek coraz bardziej ginące w nocy pod kołami samochodów w Polsce. Ich głównym pożywieniem są dżdżownice, różnego typu larwy i robaki ziemne.

Bocian czarny – może osiągnąć nawet dwa metry wysokości i ma piękny biało-czarny kolor piór, z intensywnie czerwonymi nogami i dziobem. W przeciwieństwie do bocianów białych, bociany czarne zamieszkują nie łąki, wsie i obrzeża miast, lecz lasy z leśnymi jeziorami. Ptaki dość rzadkie i płochliwe, pod ścisłą ochroną.

Dzięcioły – typowi mieszkańcy naszych lasów, najliczniejsi szczególnie w starodrzewiu. Żyje u nas 9 gatunków: dzięcioł zielony, zielonosiwy, czarny, białogrzbiety, białoszyi, duży, mały, średni, trójpalczasty. Wszystkie pod ochroną. Pożyteczne leśne zwierzęta, żywiące się owadami.

Bielik zwyczajny –

duży ptak drapieżny (ponad metr wys. i 193-244 cm rozpiętość skrzydeł) zaliczany do orlików, orłów. Zamieszkuje lasy w okolicy dużych wód (jezior i wybrzeża Bałtyku). Jako godło reprezentuje nasz kraj i jest pod ścisłą ochroną. Odżywia się głównie rybami, wodnymi ptakami i okazjonalnie padliną.

żmija zygzakowata

Gady – z występujących u nas 9 gat. gadów, w lasach Polski możemy spotkać przede wszystkim żmiję zygzakowatą. To jedyny na naszym terenie wąż jadowity. Poznamy ja po ciemnym ciele z czarnym zygzakiem na grzbiecie i pionowej jak u kota źrenicy. Popularny w lasach polski jest też zaskroniec (wąż), padalec zwyczajny (jedyna u nas beznoga jaszczurka), jaszczurka zwinka i żyworodna. Wszystkie pod ochroną.

Płazy –

jest ich u nas 19 gatunków, jednak w lasach najpopularniejsze są ropuchy (szara, paskówka, zielona), rzekotki drzewne, kumaki (górski i nizinny), traszki, a w górach też salamandra plamista.

Leave a Comment