Praca w ogrodzie jest wymagająca. Pomocne w niej są jednak specjalne narzędzia, jakich używa się w większości od dawien. Najprostszymi są oczywiście wszelkie narzędzia ręczne. Co zatem warto mieć zawsze przy sobie, jeśli mamy kawałek ziemi przy domu do jakiejkolwiek uprawy? Zapewnij sobie sobie w ogrodzie wygodną pracę, by kwiaty, krzewy, drzewa i warzywa pięknie rosły ciesząc oczy. Sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne narzędzia ogrodnicze ręczne.
Ręczne narzędzia ogrodnicze – nożyce do przycinania.
Sekatory ręczne pomagają zapanować nad roślinami, które wymykają się spod kontroli i takie, które wymagają przycinania, skracania, przerzedzania. Sekatory powinny łatwo mieścić się w dłoni. Sekatory można podzielić na:
sekatory kowadełkowe – z ostrym ostrzem stykającym się z płaską powierzchnią, podobnie jak nóż na desce do krojenia. Są najlepsze do martwego drewna, ponieważ mogą powodować zmiażdżenia świeżych, zielonych łodyg i gałęzi żywych roślin;
sekatory boczne – z ostrym ostrzem przechodzącym przez płaską powierzchnię o ostrych krawędziach. Działają więc podobnie jak nożyczki. Są lepsze dla żywych roślin i zielonego drewna;
sekatory zapadkowe – zapewniają zwiększoną siłę cięcia, idealną dla każdego, kto ma zmniejszoną siłę ręki lub np. zapalenie stawów.
Aby uzyskać czystsze cięcia i mniej obrażeń roślin, sekatory powinny być regularnie ostrzone. Jako narzędzie do przycinania w stylu kowadła, specjaliści zalecają przede wszystkim sekatory zapadkowe. Zwiększona siła ich działania ułatwia bowiem przecinanie także grubszych i twardszych gałęzi.
Narzędzia ogrodnicze ręczne – przycinarki czyli sekatory z długimi uchwytami.
Jest to kolejne ważne narzędzie do cięcia roślin. Używa się je do przycinania trudno dostępnych obszarów i cięcia grubszych gałęzi, szczególnie na wysokości. Długie uchwyty zapewniają dźwignię niezbędną do przecinania gałęzi o średnicy kilku centymetrów lub więcej. Ich uchwyty na ogół wahają się w swej długości od 40 cm do 100 cm i więcej.
Można nimi przycinać również żywopłoty i drzewa. Nożyce obejściowe są przy tym bardziej precyzyjne w miejscu cięcia, niż te w stylu kowadła. Sekatory z dłuższymi uchwytami mogą jednak być ciężkie. Dobrze jest więc przy ich zakupie najpierw dobrze skalkulować, co będzie się ciąć i jak daleko w tym celu sięgać.
Lekkie uchwyty z aluminium lub kompozytu węglowego mogą być lżejsze. Podobnie jak w przypadku małych sekatorów, tu również należy utrzymywać ostrza nożyc w dobrym stanie i regularnie je ostrzyć. Można też zakupić narzędzie z ostrzem ze stali węglowej, które dużo dłużej pozostaje ostre, co zdecydowanie lepiej ułatwia cięcie.
Narzędzia ogrodnicze ręczne – widły ogrodowe.
Widły ogrodowe to skuteczne narzędzie do obracania gleby. Mogą wbijać się w gęstą glebę lepiej niż szpadel. Widły z lekkim zakrzywieniem okrągłych w przekroju lub spłaszczonych kolców są też przydatne do nabierania ściółki, lub obracania pryzm kompostu. Proste zęby są lepsze do pracy w gruncie i do gleby zbitej, kamienistej lub gliniastej.
Zęby kwadratowe lub okrągłe w przekroju są mocniejsze niż płaskie, które mogą się uginać od kamieni lub dużych korzeni. Najbardziej polecane są ergonomiczne widły stalowe, ponieważ stal jest mocna i nie koroduje tak łatwo. Kwadratowe zęby ze stali nierdzewnej także są bardziej odporne na rdzę, a ergonomiczny uchwyt zapewnia antypoślizgowość.
Narzędzia ogrodnicze ręczne – łopatki, szpadelki ręczne.
Niezbędne narzędzie ręczne, wspaniałe na przykład do flancowania lub przesadzania roślin rabatowych, warzyw i ziół. Niezbędne także do sadzenia w pojemnikach i usuwania chwastów. Wybierz szerokie ostrze, aby nabierać więcej gleby, lub długie, wąskie ostrze, lepsze do wykopywania chwastów lub do kamienistej gleby.
Uchwyt powinien wygodnie leżeć w dłoni, by nie powodować odcisków. Łopatki ze stali nierdzewnej są przy tym trwalsze. Brzeg łopatki niczym ostrze powinien z łatwością przecinać korzenie w glebie. Idealnie nadaje się wtedy do operowania w ziemi wokół drzew i krzewów.
Narzędzia ogrodnicze ręczne – szpadel/łopata.
Kwadratowe duże łopaty czyli szpadle z mocnym dłuższym trzonkiem, to nieodzowne narzędzie ogrodnicze. Ułatwiają pracę przy kopaniu dużych dołów pod rośliny, przekopywaniu ziemi, podnoszeniu darni, czy kopaniu rowów. Można też nimi przenosić kopce ziemi z jednego obszaru do drugiego.
To narzędzie może być bardziej kosztowne, ale dobra łopata ze stali nierdzewnej wystarczy na resztę życia w ogrodzie. Pogrubione spłaszczenie na górze ostrza zapewnia mocniejszą i wygodniejszą powierzchnię dla stopy, gdy potrzebujemy dodatkowego, mocniejszego naduszenia i pchnięcia.
Uchwyty z twardego drewna jesionowego jest bardzo trwały i amortyzuje wstrząsy i wibracje. Dłuższe uchwyty zapewniają większą dźwignię, ale są cięższe. Na końcu trzonka powinien być dobry uchwyt antypoślizgowy.
Grabie ogrodowe
Gdy opadają liście jesienią, lub gdy pielimy ogród wiosną i latem, solidne grabie to podstawa do zgarniania. Grabie są dostępne w sprzedaży w wielu różnych stylach i rozmiarach. Podstawowym starterem są jednak standardowe grabie do liści. Takie regulowane grabie wykonują bowiem pracę jako więcej, niż jedno narzędzie. Ich długie zęby można ustawiać szerzej lub węziej.

Głowica zgrabiająca rozszerza się odpowiednio do potrzeb, a przechowywana w pozycji złożonej zajmuje mniej miejsca. Mogą więc zgrabiać zarówno wąskie obszary między grządkami, jak i szeroko zbierać duże stosy liści. Zęby stalowe są przy tym mocniejsze i trwalsze nawet na delikatnych trawnikach, od zębów plastikowych.
Narzędzia motyka i haczka.
Typ ogrodu zdecyduje o tym, jaki rodzaj motyki jest najlepszy. Ogród warzywny może wymagać solidnej i szerokiej motyki. Jeśli jednak masz ogród kwiatowy, lepsza może być motyka cieńsza i delikatniejsza. Motyki przydają się przy przygotowywaniu grządek ogrodowych i kwiatowych, a haczki głównie przy wycinaniu chwastów. Poszukaj jednak motyki i haczki o wygodnym uchwycie i odpowiednio szerokim zasięgu pracy.
Ostre ostrze działa lepiej i jest łatwiejsze w użyciu. Motyki do pielenia, zwane też haczkami, mają prostokątną powierzchnię pracy na powierzchni i tuż pod powierzchnią gleby. Płaskie motyki są też dobre do obracania gleby w rzędach, do okopywania roślin (np. ziemniaków), do robienia redlin.
Najlepsze są oczywiście narzędzia z ostrzem z wysokiej jakości hartowanej stali, które długo się nie stępi i nie zardzewieje. Ostrze powinno tez być naostrzone z 3 stron, dzięki czemu można go używać pod każdym kątem.
Narzędzia ogrodnicze ręczne – konewka.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje konewek: plastikowe lub metalowe. Są też setki stylów, kolorów, rozmiarów i opcji dysz lejących. Plastikowe konewki mogą być przy tym lżejsze niż metalowe, jednak są mniej trwałe. Natomiast konewki metalowe powinny być ocynkowane, aby były odporne na rdzę.

Trzeba też rozważyć wielkość konewki w stosunku do swojej siły i do ilości koniecznego podlewania. Pozycja i jakość uchwytu powinna umożliwiać noszenie pełnej konewki, a także przechylanie jej w celu łatwego nalewania. Konstrukcja z dwoma uchwytami zapewnia lepszą stabilność pracy dzieciom lub starszym ogrodnikom.
Można też potrzebować większej konewki z głowicą zraszającą do upraw w glebie i mniejszej z długą szyjką do roślin doniczkowych. Dobra jest też zdejmowana dysza zraszająca.
Wąż ogrodowy z regulowaną dyszą.
Jeśli ogród jest większy, warto pomyśleć o wężu ogrodowym do podlewania. Woda jest podstawą życia dla roślin, dlatego ważne jest, aby wąż ogrodowy mógł dotrzeć i spryskać każdy jego obszar. Istnieją trzy podstawowe średnice węży: 1 cm (średnio 35 litrów na minutę), 1,5 cm (średnio 57 l na minutę) i 2 cm (do 95 l na minutę).
Regulowana dysza zapewnia kontrolę nad ciśnieniem wody i promieniem oprysku (od lekkiego strumienia do zraszającego prysznica). Przed zakupem oszacuj również długość węża, której będziesz potrzebować. Długość węża będzie jednak miała wpływ na ciśnienie wody! Im bowiem dłuższy wąż, tym niższe będzie ciśnienie wynikowe. Węże winylowe są lżejsze i tańsze. Łatwiej się jednak zaginają i nie wytrzymują tak długo, jak gumowa konstrukcja z zatopiona siatką wzmacniającą.
Po pracy przechowuj węże zwinięte i z dala od bezpośredniego światła słonecznego i bez załamań. Wąż musi być elastyczny, mocny i odporny na zaginanie. Jednak stałe jego załamywanie skutecznie go z czasem zniszczy. Najlepiej przechowywać go na wieszaku na wąż lub ręcznym bębnie. Dobry wąż może być też używany do czyszczenia chodników i betonu. Dobrze też mieć w ogrodzie choćby małą deszczownicę na przenośnym stojaku lub paliku.
Taki delikatne zraszanie wodą za pomocą deszczownicy jest uwielbiane przez rośliny. Można ją przy tym przestawiać, by stopniowo podlać cały ogród włącznie z trawnikami.
Narzędzia ogrodnicze ręczne – taczka.
Taczka ręczna jest nieodzowna w większym ogrodzie. Pomoże w przewożeniu ziemi, kompostu, ściółki, zeschłych liści itp. Tradycyjne modele są z dwoma uchwytami i pojedynczym kołem. Mogą być jednak trudniejsze do zrównoważenia ciężkich lub nierównomiernie rozłożonych obciążeń. Obecnie można też jednak kupić modele dwukołowe z jedną rączką do trzymania i pchania. Są one dużo łatwiejsze do wyważenia i lepsze dla osób o ograniczonej sile. Lepiej sprawdzą się też podczas ciągnięcia i pchania nawet jedną ręką po nierównym terenie.