Rodzaje aparatów ortodontycznych

5/5 - (1 vote)

Szpary między zębami mają swój charakter, ale urody nie dodają. Krzywy ząb wcale nie rzuca się w oczy, ale czasem go jednak widać. Takie opinie mogą usłyszeć ci, którzy mówią, że chcieliby wyprostować sobie zęby. Jeśli więc ktoś nie czuje się komfortowo ze swoim uśmiechem i najchętniej zasłaniałby usta dłonią, korekcja zgryzu może zdziałać cuda. Skorygowanie położenia zębów umożliwiają specjalne aparaty ortodontyczne. Myślisz o prostowaniu zębów u siebie lub swojego dziecka? Konieczne sprawdź w takim razie, jakie są możliwości. Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych stałych 10 masz do wyboru.

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych

Aparaty ortodontyczne do korekcji zgryzu są bardzo różne. W pierwszej kolejności aparaty ortodontyczne dzielą się na zdejmowane i stałe. To, jakim aparatem możesz skorygować wadę zgryzu, zależy od stopnia nasilenia występującej u Ciebie wady. Aparaty ruchome i stałe wywierają bowiem różną siłę na zęby. Poniżej podajemy, jakie dokładnie rodzaje aparatów ortodontycznych stałych 10 masz do wyboru. Pomocniczo zamieściliśmy również ich krótkie charakterystyki opisowe.

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych 10 – aparat stały od zewnątrz.

Specjalne zamki, stalowe błyszczące drutyoraz kolorowe gumki – to wszystko atrybuty nowoczesnych aparatów prostujących na zęby. Któż by nie znał stałego aparatu na zęby? Obecnie przecież w szkole czy nawet na studiach nosi go prawie każdy. Stałe aparaty ortodontyczne mają małe zamki, którymi są małe płytki metalowe lub ceramiczne.

Te zamki przykleja się trwale na jakiś czas do prostowanych zębów. Przyłączony do nich w taki sposób stalowy drut wywiera na zęby pewien nacisk, na tyle mocny, by je prostować. Drut ten służy bowiem jako swoista płaszczyzna odniesienia dla prawidłowości kształtu łuku zębowego. Przy pomocy wywieranej stałej siły pomaga więc stopniowo przesuwać zęby do oczekiwanego ich właściwego położenia.

Aby wywierany w ten sposób nacisk na zęby nie był zbyt silny czy bolesny, całe leczenie dzieli się na krótkie etapy. Jego całość trwa więc długie kilka lat. W razie ciężkich i złożonych wad zgryzu, takie stałe aparaty ortodontyczne są często jedyną metodą korekcji.

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych 10 – aparat stały od wewnątrz.

Istnieją również aparaty stałe noszone od wewnątrz. Są one mocowane na wewnętrznej powierzchni zębów. Aby się na niej trzymały, nakleja się na zęby tzw. zamki lingwalne czyli językowe. Wygląda to więc podobnie jak w przypadku aparatów stałych zewnętrznych, tylko z mocowaniem od wnętrza jamy gębowej. To jednak metoda dużo lepsza.

Czytaj również  Ćwiczenia na smukłe uda

Dzięki takiemu rozwiązaniu, wady wymagające stałego aparatu ortodontycznego, można bowiem korygować w sposób zupełnie niewidoczny z zewnątrz. Ten typ aparatu ortodontycznego stałego jest więc bardzo popularny szczególnie wśród osób dorosłych.

zakładanie aparatu ortodontycznego
zakładanie aparatu ortodontycznego

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych 10 – aparat ruchomy.

Aparaty ortodontyczne ruchome nadają się do korekcji lżejszych wad zgryzu. Leczą mniej precyzyjne korekty. Można nimi uzyskać np. większą ilość miejsca lub nawet zmianę kształtu szczęki. Nadają się więc do korzystnego prowadzenia wzrostu szczęki u dzieci i młodzieży. Zapobiegają dzięki temu wadom zgryzu.

Aparaty ruchome mają specjalne łukowate klamerki, które nadają zębom i szczęce właściwy kształt i położenie. Klamerki te i cały aparat przylegają ściśle do wewnętrznej strony zębów, ustawiając całość w odpowiednim położeniu. Takie ruchome aparaty nie nadają się jednak do precyzyjnych korekcji ortodontycznych.

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych 10 – przezroczyste nakładki ortodontyczne aka Aligner.

Aparaty takie to nowość i wielka rewolucja. Są to nakładki ortodontyczne idealne zwłaszcza dla dorosłych. Są bowiem niewidoczne i wygodne, bo plastikowe. To idealna estetycznie alternatywa dla widocznych aparatów ortodontycznych. Nacisk na zęby tych przezroczystych nakładek ortodontycznych jest lekki i delikatny, by stopniowo powoli przemieszczały się do właściwego położenia. Całe leczenie wymaga jednak wielu nakładek, noszonych po 10-14 dni.

Aparaty ortodontyczne dla osób dorosłych.

Aparaty ortodontyczne są przeznaczone obecnie zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Estetyczne prostowanie zębów mogą więc zafundować sobie nawet osoby pięćdziesięcioletnie i starsze. Wiele wad zgryzu u dzieci nie jest korygowana, ponieważ NFZ z niewielkimi wyjątkami (np. po wypadku) refunduje takich kosztów. Dlatego też wielu dorosłych ma krzywe zęby i marzy o estetycznej korekcji zgryzu. Jednak jakie typy aparatów ortodontycznych nadają się dla osób dorosłych? Decyduje o tym kilka ważnych kwestii opisanych poniżej.

aparat ortodontyczny na górnych zębach

Widoczność

to chyba najważniejszy argument za lub przeciw noszeniu aparatu ortodontycznego u osób dorosłych. Zdecydowana większość z nich nie wyobraża sobie nawet noszenia bardzo widocznego stałego aparatu ortodontycznego z zamkami. Całkowicie niewidoczne są tylko stałe aparaty z zamkami lingwalnymi. Natomiast prawie niewidoczne są jedynie nakładki ortodontyczne zwane alignerami.

Czytaj również  Choroba Raynauda

Czas leczenia

inna bardzo ważna kwestia to również czas leczenia. Należy przy tym mieć świadomość, że korekcja zgryzu aparatem stałym od wewnątrz lub od zewnątrz może trwać aż 2–3 lata. Jedynie lekką wadę zgryzu można skorygować tylko w zaledwie paru miesięcy, robiąc to przy pomocy alignerów. Czas trwania każdego leczenia zależy więc również od skali sytuacji wyjściowej. Większa jej komplikacja wydłuża cały ten proces.

Łatwość czyszczenia

przezroczyste nakładki ortodontyczne są najlepsze odnoście kwestii pielęgnacji. Czyścić zęby i nakładki można bowiem tylko zwykłą, łagodną pastą do zębów i miękką szczoteczką. Bardzo proste i skuteczne jest również opłukiwanie ich w ciągu dnia letnią lub zimną wodą z kranu. Aparaty stałe wymagają jednak dużo bardziej uciążliwego czyszczenia.

Dlaczego? Ponieważ w ich zamkach bardzo lubią osadzać się różne resztki pokarmów. Trzeba je potem usuwać specjalną szczoteczką do zębów, ponieważ ich wydobycie z takich zakamarków nie jest łatwe. Niewiele osób ma więc ochotę i samozaparcie, by po każdym posiłku w ciągu dnia zajmować się gruntownym czyszczeniem zębów.

Inne codzienne ograniczenia

nakładkowe alignery szybko się czyści, lecz wymagają zdejmowania, gdy jemy i pijemy produkty słodzone cukrem. Na początku takie aparaty sprawiają też kłopot przy mówieniu. Język musi się bowiem przyzwyczaić do swego nieco innego położenia, wobec okrytych zębów. Nawet jeśli jednak pojawi się na początku lekkie seplenienie, to jest ono niemal niezauważalne.

Język zresztą szybko przyzwyczai się do tej nowości. A jeśli będzie to niezbędne, to do ważnych rozmów można przecież zdjąć alignery na krótki czas. Przy wyborze aparatu ortodontycznego, musimy również wziąć pod uwagę konieczność późniejszych systematycznych wizyt kontrolnych u lekarza. Jeśli zdecydujemy się na stały aparat ortodontyczny, będziemy je mieli co 5–8 tyg.

Natomiast przy leczeniu nakładkami aligner pacjent otrzymuje dopasowane indywidualnie nakładki od razu. Leczenie może być potem nadzorowane bardzo wygodnie, bo przez konsultacje online za pomocą specjalnej aplikacji. Regularne wizyty kontrolne nie są więc potrzebne.

Czytaj również  COVID 19 objawy

Ból

powodowanie bólu jest wykluczone. Jednak nacisk na zęby wywoływany przez stałe aparaty ortodontyczne po ich nałożeniu bywa ogólnie silniejszy, niż przy nakładkach aligner. Aparat stały wewnętrzny może ponadto powodować na początku lekkie zadraśnięcia języka. Język musi się też ogólnie dostosować do każdego typu aparatu. Jeśli wystąpi jakikolwiek ból po nałożeniu aparatu na zęby, należy to od razu zgłaszać, by stomatolog protetyk mógł to skorygować. Dobrze wpasowany aparat nie wywołuje żadnego bólu.

Koszty

niestety koszty prostowania zębów i leczenia ortodontycznego są wysokie. Przykładowo, korekcja zgryzu nakładkami aligner kosztuje 6-12 tys. PLN. Natomiast za aparat stały zapłacimy nawet do 28 tys. PLN. Kwestię płatności musimy więc ustalić przed leczeniem. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca koszty wyłącznie w razie bardzo ciężkich wad i urazów wypadkowych. Dlatego koszty leczenia aparatem ortodontycznym musimy pokryć samodzielnie, jeśli mamy wyłącznie takie ubezpieczenie ustawowe NFZ. Koszty takie można jednak mieć zrefundowane dzięki ubezpieczeniu prywatnemu. Zawierając takie ubezpieczenie sprawdźmy jednak, czy obejmuje ono takie usługi medyczne, jak aparaty ortodontyczne. Pamiętajmy ponadto, że dodatkowe prywatne ubezpieczenie będzie ważne tylko przed oficjalnym medycznym rozpoznaniem naszej wady zgryzu. Jeśli takie ubezpieczenie wykupimy po fakcie, nie obejmie tej refundacji i koszty leczenia niestety nie zostaną nam zwrócone.

zdrowy proste zęby

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych – podsumowanie.

Jak wynika z naszego opracowania, najestetyczniejszą i najbardziej znośną metodą korekcji krzywych zębów i szpar między zębami są nakładki alignery. Są przezroczyste i dzięki temu niemal niewidoczne. Ponadto są też łatwe do czyszczenia i minimalnie przeszkadzają w codziennym życiu. Niestety nie zawsze są wystarczającym korektorem. Cięższe wady zgryzu wymagają więc mocniejszego podejścia. Można jednak wtedy zdecydować się na całkowicie niewidoczny, choć nieco mniej komfortowy w noszeniu aparat stały wewnętrzny z zamkami lingwalnymi.

Leave a Comment