Kleszcze stanowią obecnie rosnące zagrożenie nie tylko jako uciążliwe pasożyty, ale przede wszystkim jako rezerwuar bardzo groźnych chorób, które roznoszą. Dlatego należy się koniecznie przed kleszczami zabezpieczać. Konieczne przeczytaj wszystko na temat: rośliny odstraszają kleszcze, rośliny przeciw kleszczom. Sprawdź też preparaty roślinne na kleszcze i olejki roślinne na kleszcze.
Kleszcze to bardzo nielubiane i obecnie groźne roztocza.
Pasożytują na zwierzętach i ludziach, roznosząc przy tej okazji nawet bardzo groźne choroby zakaźne, jak np. borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, bartonelloza, erlichioza, tularemia, gorączka Q, czy dur powrotny. Chorób tych jest zresztą więcej i niektóre występują tylko w wybranych rejonach świata (np. tylko w USA jak kleszczowa gorączka Kolorado). Chociaż normalnym środowiskiem życia kleszczy są głównie lasy i dzikie zarośla, to jednak coraz częściej pajęczaki te zasiedlają również i bardziej zacienione fragmenty ogrodów oraz zaniedbane, mocniej zarośnięte sady i parki.
Dlatego lepiej nie czekać na ich przybycie i zadomowienie się u nas i zawczasu posadzić rośliny przeciw kleszczom (rośliny odstraszają kleszcze) oraz stosować preparaty roślinne na kleszcze i olejki roślinne na kleszcze Zabiegi takie z pewnością zniechęcą kleszcze do zadomowienia się w naszych obejściach, sadach i ogrodach. Jednak, jakie rośliny odstraszają kleszcze i w jakich miejscach najlepiej je sadzić? Czy najlepiej obsadzić dokoła cały ogród szpalerem takich roślin, czy może wsadzić je punktowo w wybrane miejsca? Zobacz, jakie rośliny odstraszają kleszcze i jak to robią, co o tym decyduje. Oto najskuteczniejsze rośliny przeciw kleszczom – charakterystyka.
Gdzie najbardziej grożą nam kleszcze?
Kleszcze wybierają miejsca pełne bujnej roślinności, zacienione, wilgotne i nienagrzewające się zbytnio. Spotkamy je więc przede wszystkim w lasach mieszanych, choć można też natknąć się na nie w innych typach lasów oraz w mocno zarośniętych, zakrzaczonych terenach bagnistych. W ostatnich kilkunastu latach notuje się też znaczny wzrost ich liczebności i skutkującą tym ekspansję. Dlatego niestety kleszcze coraz częściej można też spotkać w ogrodach, parkach, na działkach, lub polanach, wszędzie tam, gdzie rosną drzewa, krzewy lub wysokie trawy i inne bujne rośliny zielne.
W jakim terminie należy się obawiać kleszczy oraz stosować rośliny przeciw kleszczom, preparaty roślinne na kleszcze i olejki roślinne na kleszcze?
Jak wszystkie pajęczaki i owady, kleszcze bytują czynnie jedynie w okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny, przez lato, do jesieni. Za zimę ukrywają się (w ściółkę, pod korą) i hibernują do wiosny w bezruchu (przechodzą stadium anabiozy, czyli swoisty „sen zimowy”). Z tego snu budzą się przy temperaturze 5-7oC i stają się aktywne, a przy tym oczywiście głodne. Okres ich największej aktywności kleszczy przypada, więc co roku właśnie na wiosnę (od kwietnia i czerwca), a także jesienią (od sierpnia do października), gdy muszą najeść się przed zimowym snem. W tych okresach należy najbardziej na nie uważać i stosować możliwe środki ochronne!
Pamiętajmy też, że kleszcze to nie owady, lecz pajęczaki, więc nie mają oczu. Nie mogą nas zlokalizować wzrokiem, ale wyczuwają nas za to jako swoje ofiary po zapachu naszego potu, a także po temperaturze naszego ciała i stężeniu w powietrzu wydychanego przez nas dwutlenku węgla. Reagują wtedy błyskawicznie, po prostu puszczając się roślin (drzewa i krzewy), na których czatują (przy ziemi lub wchodząc do wysokości nawet 1,5 m) i spadają na nas lub inne ciepłokrwiste ssaki. Chodzą, następnie mocno przyczepiając się pazurkami do skóry ofiary i szukają dogodnego miejsca do wkłucia.
Jakie rośliny odstraszają kleszcze – rośliny przeciw kleszczom zestawienie gatunkowe.
Na kleszcze stosujemy zwykle specjalne, chemiczne preparaty w sprayu. Można też jednak kupić preparaty oparte na składnikach naturalnych (preparaty roślinne na kleszcze i olejki roślinne na kleszcze). Zamiast chemii są w nich wyciągi lub olejki roślinne, zawierające biologiczne substancje odstraszające kleszcze. Te same rośliny przeciw kleszczom możemy też jednak z powodzeniem posadzić we własnym ogrodzie, sadzie czy parku! Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Można tu zaliczyć wiele gatunków, jednak najskuteczniejszymi wśród nich są gatunki wymienione poniżej. Rośliny te działają za pomocą wydzielanych substancji i olejków eterycznych, które niekiedy nawet na długi czas odstraszają nieproszone insekty, szkodniki i kleszcze.
Wrotycz pospolity
– ponoć najskuteczniejsza roślina przeciw kleszczom. Wrotycz jak sama nazwa wskazuje to roślina pospolita. Rośnie jako chwast na łąkach oraz nieużytkach. Można ją też uprawiać w ogrodzie jako kwiat ozdobny (ma kiście ładnych, małych żółtych kwiatów). Roślina ta znalazła również szerokie zastosowanie w ogrodnictwie, bo efektywnie sprawdza się jako alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin przeciw chorobom grzybowym oraz do odstraszania i zwalczania szkodników. Roślina ta odstrasza głównie swoim ostrym zapachem przypominającym kamforę. Te rośliny odstraszają kleszcze w ten sam sposób, jak inne szkodniki i pasożyty. Najlepiej sadzić je na stanowiskach słonecznych, glebach gliniastych i bogatych w składniki pokarmowe. Rosną dosyć wysokie, więc można nimi obsadzać mury, parkany, płoty.
Kocimiętka Faassena
– kolejna niezwykle łatwa w uprawie i mało wymagająca roślina przeciw kleszczom. Kocimiętki to przy tym byliny niewysokie, dorastające tylko do ok. 40 cm, mają też o lekko pokładające się pędy. Również są ozdobą ogrodu, mając kwiaty podobne do lawendy i kwitnąc od lipca do września. Kleszcze odstraszają podobnie jak wrotycze, wydzielając intensywny zapach, emitowany przez zawarty w kwiatostanach olejek eteryczny. Głównym składnikiem tego olejku jest neptalakton, związek, który uwielbiają koty (stad nazwa rośliny „kocimiętka”), lecz nienawidzą kleszcze.
Lawenda wąskolistna
– zimozielona roślina odstraszająca kleszcze, mająca srebrzystoszare liście oraz dekoracyjne i silnie pachnące kwiaty, które zależnie od odmiany mają kolor fioletowy, różowy lub biały. Również te rośliny odstraszają kleszcze Intensywnym zapachem kwiatów. W swoim składnie mają bowiem olejek eteryczny, mający takie składniki, jak m.in. octan linalolu, linalol, czy ocymeny. Zdecydowanie nie tolerują tych substancji nie tylko kleszcze, ale też komary i muchy. Lawendę wąskolistną należy sadzić na stanowiskach słonecznych o lekkiej zasadowej i dobrze zdrenowanej glebie, najlepiej z odczynem pH 6,5-7,5. Lawenda wąskolistna też nie jest wymagająca i nawet dobrze znosi suszę. Co roku trzeba ją jednak przycinać wiosną, by miała ładny, zwarty pokrój.

Rozmaryn lekarski
– kolejna niewymagająca i prosta w uprawie roślina odstraszająca kleszcze, mająca też właściwości lecznicze. Odstrasza intensywnym zapachem swoich olejków eterycznych. Rozmarynem najlepiej obsadzać miejsca ciepłe i słoneczne, z glebą przepuszczalną o pH obojętnym. Rozmaryn lekarski można też łatwo uprawiać w doniczkach i stawiać potem na balkonie, na patio, na murkach, schodach, czy przy altankach. Uwaga jednak, ponieważ rozmaryn nie może zimować na, zewnątrz, ponieważ nawet małe spadki temperatury uszkadzają te rośliny. Trzeba go więc zimować w pomieszczeniach, najlepiej w oranżerii.

Złocień dalmatyński
– te rośliny odstraszają kleszcze i inne insekty, wydzielając substancje toksyczne cynerynę i pyretrynę. Wywierają w ten sposób tzw. efekt uderzeniowy, poprzez porażanie układu nerwowego i mięśniowo-ruchowego stawonogów (owadów, pajęczaków). Rośliny te są również bardzo ozdobne, kwitnąc od czerwca do końca sierpnia. Mają biało-żółte, kuliste koszyczki kwiatów. Najlepiej sadzić je w miejscach słonecznych, o podłożu przepuszczalnym i żyznym.
Jak jeszcze uchronić się przed kleszczami – preparaty roślinne na kleszcze.
Produkuje się je na bazie wyciągów z roślin, zawierających substancje odstraszające lub trujące kleszcze. Zamiast nich można też stosować czosnek lub cebulę, nacierając nimi skórę. Jednak ich nieprzyjemny intensywny smrodek będzie niemiły również dla innych ludzi, a to feler. Zapachy roślinne przeciw kleszczom i innym dokuczliwym owadom jak komary i muchy, to:
- aromaty ziół jak opisane powyżej, czy też tymianek, oregano, mięta, melisa, geranium, eukaliptus, bylica piołun, kwiaty ogrodowe aksamitki;
- aromaty przypraw roślinnych jak np. goździki, cynamon, trawa cytrynowa.
Można natrzeć skórę ich rozgniecionymi liśćmi lub spryskać czy wypłukać ubranie w zrobionym z nich naparze. Takie preparaty roślinne nie dają 100% gwarancji skuteczności, są za to znacznie zdrowsze niż środki chemiczne.
Jak jeszcze uchronić się przed kleszczami – olejki roślinne na kleszcze.
Idąc do lasu, warto też wypłukać odzież w wodzie z dodatkiem olejku roślinnego aromatycznego, lub spryskać i natrzeć się w odkrytych miejscach takim olejkiem. Idealnie przeciw kleszczom i innym uciążliwym stawonogom nadają się m.in. olejki: z drzewa herbacianego, goździkowy, cytronelowy, paczulowy, czy lawendowy. Ich bardzo silne aromaty zniechęcą owady do ataku, a nawet zbliżania się do nas. Uwaga jednak bowiem większości olejków nie wolno stosować bezpośrednio na skórę, ponieważ mogą wtedy działać podrażniająco, alergicznie i zapalnie.