Lubisz efektowne doniczkowe kwiaty egzotyczne? Hodujesz skrętniki Streptocarpusy i nie wiesz jak dokładnie należy o nie dbać? Oto pomoc jakiej oczekujesz, szczególnie, jeśli chodzi ci o efektowne skrętniki górskie. To niesamowite rośliny rodem z Afryki, które pięknie zwisają gałązkami i kwiatami. Doskonale nadają się przez to do powieszenia lub postawienia na wysokości. Szukasz informacji o skrętnikach, więc przeczytaj kompendium wiedzy o tych kwiatach. Zobacz już teraz jak hodować, podlewać, nawozić skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum).
Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) występowanie i stanowisko systematyczne.
Skrętniki należą do tropikalnych roślin wieloletnich. Występują w wilgotnych i ciepłych lasach Afryki (dżungla), Madagaskaru i Komorów. Omawiany tu konkretny gatunek skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) pochodzi z Kenii i Tanzanii, gdzie rośnie w Górach Usambara. Zasiedla tam skaliste zbocza i szczeliny skalne, często też w pełnym słońcu na wysokości 600-1800 m n.p.m. Choć do chwili obecnej opisano aż 155 gatunków tych ślicznych krzewinek, to nadal powstają nowe odmiany hybrydowe. Są one przeznaczone głównie do uprawy doniczkowej w pomieszczeniach.
Nazwa rodzaju Streptocarpus tłumaczy się dosłownie, jako „skręcony owoc”. Ich owocowe torebki nasienne są bowiem skręcone w spiralę. Dalsza systematyka botaniczna skrętników to rodzina ostrojowate (Gesneriaceae) i rząd jasnotowce inaczej wargowce (Lamiales). Jeszcze wyżej jest nadrząd astropodobne (Asteranae) i klasa Magnoliopsida. Wyglądem morfologicznym kwiatów, skrętniki są podobne do storczyków (Orchidea) i fiołków afrykańskich (Saintpaulia). Nie są jednak ze storczykami spokrewnione. Mają za to spore pokrewieństwo z fiołkami afrykańskimi, a skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) jest wyjątkowo mocno do nich podobny.
Jego nazwy zwyczajowe to wiesiołek przylądkowy i fałszywy fiołek afrykański (angielski). Wszystkie Streptokarpusy cieszą się coraz bardziej popularne w Polsce, przede wszystkim z powodu swych fantazyjnych, bajecznie kolorowych kwiatów. Zadbane odpowiednio skrętniki będą nam obficie kwitły niemal przez cały rok. Konieczne przeczytaj ten miniporadnik. Jeszcze dziś sprawdź informacje na temat – skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum).
Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) opis morfologiczny.
Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) został opisany po raz pierwszy w 1894 r. Jest to zimozielony gatunek sufrutyczny, rosnący do 20-30 cm wysokości. Tworzy bardzo rozgałęziony krzew z wiszącymi ulistnionymi gałązkami pokrytymi gęstymi włoskami. Nie tworzy krzewinkowej pojedynczej rozety jak większość skrętników. Jego podobne do pędów mięty gałązki maja długość 60-80 cm. Korzonki puszcza z węzłów oddalonych od siebie na gałązkach co 2-4 cm. Liście są osadzone na ogonku o dł. 3-6 mm. Są proste i jajowate do podłużno-eliptycznych z tępym wierzchołkiem.
Osadzone są naprzeciwlegle na łodyżce. Są też mięsiste i mają wyraźne użyłkowanie. Ich długość wynosi 1,8-3,2 cm, a szerokość 0,8-0,9 cm. Kolor mają błyszczący ciemnozielony i są pokryte gęstymi włoskami. Gałązki kwiatowe wyrastają w kątach górnych młodszych liści. Są posadowione na wznoszącej się szypułce o barwie ciemnofioletowej i długości 8-12 cm. Na szczycie szypułki jest jeden obojnaczy kwiat o długości ok. 3 cm i szerokości 3,6 cm. Ma kolor fioletowy z białawą szyjką. Sam kielich kwiatowy ma dł. 2-3 mm. Kwiaty są dodatkowo delikatnie owłosione.
Płatki kwiatowe są podłużne i równe na brzegach, niepostrzępione. W środku są pręciki z żółtymi pylnikami i żeński słupek. Owocem jest spiralnie skręcona liniowa kapsułka o długości 5 cm. W jej środku jest mnóstwo bardzo drobnych nasion. Skrętnik górski jest przy tym bardzo ozdobną i długo kwitnącą rośliną doniczkową. Idealnie pasuje do wiszących lub wysokich donic stojących. Nadaje się też do skrzynek balkonowych. Można go sadzić zamiast jednorocznej lobelii, begonii czy pelargonii. Skrętniki są przy tym łatwe w uprawie i bardzo efektownie kwitną niemal całorocznie.
Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) przeznaczenie.
W naturze omawiany skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) to gatunek górski rosnący jako epifit na skałach i zboczach gór. Jego nasiona opadają i osiadają w ściółce podłoża, gdzie kiełkują i się rozwijają, a potem zakwitają. W ciepłych krajach skrętnik górski wykorzystuje się w roli ozdobnej rośliny okrywowej i ściółkującej. Jednak w polskim klimacie nie jest w stanie zimować, więc stosuje się głównie jego uprawę doniczkową w pomieszczeniach.
To bardzo dekoracyjny i łatwy w uprawie kwiat doniczkowy. Od maja można też jednak wynosić go u nas na lato do ogrodu, na balkon czy taras. Jesienią musi jednak zostać zabrany na zimowanie do pomieszczeń. Skrętnik górski tworzy długie ulistnione gałązki przewieszające się na boki i tak samo licznie zwisające łodyżki z dzwonkowatymi kwiatkami. Kwitnący skrętnik górski zwisający z doniczki jest więc fantastyczną ozdobą od maja do wczesnej jesieni.
Kwiaty tych skrętników mają kolor fioletowo-niebieski i kształtem przypominają dzwonkowate kwiaty leśnych fiołków. Skrętnik górski rośnie w doniczce bardzo obficie i gęsto kwitnie. Kwitnący kłąb kwiatów i liści wygląda dzięki temu na bardzo piękny i atrakcyjnie wyróżniający, choć kwiatki nie mają dużych rozmiarów.
Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) warunki uprawy.
Skrętniki nie mają dużych wymagań i są ogólnie uważane za odporne i bardzo proste w uprawie, bez względu na gatunek. Pewne minima preferencyjne muszą być jednak zachowane. Skrętnik górski zwany też skalnym preferuje pomieszczenia z dużą wilgotnością w powietrzu. Trzeba więc regularne go podlewać i często zraszać spryskiwaczem. Podlewanie powinno być obfite latem, a umiarkowane zimą. Latem wystarczy podlewać go 2-3 razy w tygodniu, a zimą tylko raz.
Trzeba też pilnować, by woda nie zalegała w podstawce i na dole w doniczce. Skrętnik górski łatwo może bowiem zacząć gnić, a nawet całkowicie obumrzeć. Podlewamy kolejny raz dopiero, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Nie wolno dopuszczać do całkowitego wyschnięcia całej gleby. Roślina ta preferuje ponadto stanowiska jasne, jednak nie w pełnym słońcu. Wymaga bowiem światła rozproszonego, a nie bezpośredniego słońca.
Marnieje wtedy, przestaje kwitnąć i obumiera. Zaleca się więc uprawę skrętników na parapetach okien o wystawie wschodniej i północnej. Jak już wspomniano, w maju można go już wystawić w tak samo naświetlone miejsce na balkonie lub w ogrodzie. Odpowiednio zadbany skrętnik górski będzie na zewnątrz ładnie obficie kwitnąć od czerwca do września. Powinien też dalej kwitnąć po wniesieniu przed zimą do domu.
Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) rozmnażanie, nawożenie, szkodniki.
Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) rozmnaża się przez nasiona równomiernie rozprowadzone na osuszonej ziemi doniczkowej i przykryte cienką warstwą piasku. Doniczkę z zasiewem stawiamy w bardzo jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Temperatura otoczenia powinna wynosić 24-28°C.
Podłoże powinno być stale wilgotne i podlewane woda niewapienną o temp. otoczenia. Doniczkę można też okryć szczelnie przezroczystym workiem foliowym z wierzchu. Kiełkowanie następuje po ok. miesiącu, a pierwsze kwitnienie zaczyna się po ok. roku. Wszystkie skrętniki łatwo się rozmnaża również przez podział kęp oraz za pomocą uciętych i po flancowanych wierzchołków liści. Nawożenie skrętnika górskiego latem powinno się odbywać co 1-2 tygodnie. Robimy to rozcieńczoną dawką nawozu do kwiatów kwitnących doniczkowych. Skrętnika nie trzeba często przesadzać. Stare krzewy mogą jednak tego potrzebować.
Najlepiej wtedy robić to wiosną, z podziałem kęp na mniejsze potomne. O ile w sezonie nawozimy skrętniki co 1-2 tygodnie, to zimą należy to robić już tylko raz w miesiącu. Można też zaprzestać nawożenia ich zimą, bo to naturalny okres spoczynkowy u roślin. Skrętniki są łatwo podatne na gnicie i ataki pasożytów. Gnicie powoduje zbytnie ich przelewanie. Natomiast pasożyty atakują je szczególnie w słabo wietrzonych pomieszczeniach. Dlatego należy je często i regularnie kontrolować, aby móc w porę je kontrolować za pomocą odpowiednich środków ochrony roślin.
Ile kosztują sadzonki skrętnika górskiego?
Cena skrętnika w doniczce 4,5×4,5×9 cm wynosi około 6 złotych (dane z 2022 roku).